Bevallom, elfogult vagyok Jekl Béla Unicornis borával szemben. Már csak azért is, mert nekem a Merlot az egyik kedvencem. Az Unicornis pedig a nagykönyvben megírtak szerint hozza a szőlőfajtára leginkább jellemző jegyeket; a piros bogyós gyümölcsök dominanciáját, valamint a kellemes, lágy tanninokat – Gallai Eszter írása a Bankár Magazin GASZTRO rovatában.
Elöljáróban néhány szót a borvidékről. A Villányi (korábban Villány-Siklósi) borvidék hazánk legdélebben fekvő és egyúttal a legmelegebb borvidéke. Kontinentális szubmediterrán klíma jellemzi, a talaj főként karbonátos kőzetek, mészkő, rajta lösz-, vályog-, erdőtalaj. A Villányi-hegység legmagasabb tömbje, a Szársomlyó kopár kőrengetege a nap sugaraitól felforrósodva szinte cserépkályhaként fűti a hegy két oldalán lévő domboldalakat kiváló mikroklímát biztosítva így a szőlőterületeknek.
-
Ez is érdekelheti: Gallai Eszter: A szigligeti Kabócás dűlőn lakik az olaszrizlingek hercegnője
A klíma és a talajadottságok ezen szerencsés kombinációja adja Magyarország leggazdagabb vörösborait és elmondható, hogy
nagyrészt a Szársomlyónak köszönhető a villányi borok sajátos mediterrán jellege, a borokból oly sokszor visszaköszönő gyümölcsösség és pajkos harmónia.
Villány a maga alig 3000 fős lakosságával elvarázsolja az ideérkezőket, átlépve a várost jelző táblát és meglátva a műemlék pincesort kellemes érzés keríti hatalmába az embert és joggal gondolhatja azt, hogy jó helyen van.

Jekl Béla
Jekl Béla 16 éven keresztül dolgozott növényvédő szakmérnökként és szőlészeti vezetőként, majd 1996-ban elérkezettnek látta az időt, hogy létrehozza saját családi pincészetét. A 10 hektárral rendelkező pincészet szőlőültetvényei a Jammertál, az Ördögárok, valamint a Fekete-hegy dőlőkben találhatók. A Jekl család életét és mindennapjait a dűlőkben vagy a feldolgozóüzemben lévő munkálatok teszik ki úgy, hogy a család minden tagja oroszlánrészt vállal a munkából ki-ki a maga hozzáértésével.
A családfő, Jekl Béla nagy vágya, hogy a borvidék borászai összefogjanak a borvidék jövője érdekében, közösen teremtsenek és alkossanak, mindazonáltal engedjenek teret és segítsék a feltörekvő fiatal generáció képviselőit. Béla ezt a szemléletét kitűnően foganatosítja a családi körben is, lánya Flóra egyre nagyobb szerepet kap a családi pincészet fejlesztésében is. Szerencsésnek mondhatom magam, mert több alkalommal személyesen is megtapasztalhattam a család vendégszeretetét.
Béla a boros történetekből kifogyhatatlan, mindig tud mosolyt csalni az ember arcára és megtisztelő érzés, ha az általa vezetett borkóstolón rész vehet az ember.
Szavaiból sugárzik a szakértelem és hozzáértés, a szemeiből a sok év alatt felhalmozódott megannyi tapasztalat annak minden szépségével és nehézségével együtt. Béla szerencsére kifogástalan egészségi állapotnak örvend, köszönhetően a családi összetartásnak és nem mellesleg a Jekl borok jótékony hatásának, melyek évek óta tartják a stabil minőséget.

A Merlot
Ami a szőlőfajtát illeti a Merlot világfajta kékszőlő, Bordeaux-i környéki fajtáról beszélhetünk, mégpedig a Cabernet család egyik leszármazottjáról. A nemesítés a szőlőfajta esetében abszolút sikerrel járt, nagy erényei között említhetjük, hogy a Cabernet Franc vagy a Cabernet Sauvignon fajtáknál korábban érik, korábban szüretelhető, lágyabb tannin és savszerkezet jellemzi, mely textúra a hozzá párosuló testtel általában szép kerekséget mutat.
Az Unikornis– figyelemmel annak mitológiai jelentésére is – tudatos névválasztás volt és ehhez igazította a család közösen – azt gondolom igen jó ízléssel – a borosüveg címkéjét is.
Ókori hiedelmek szerint az Unicornis a szűziesség jelképe, a fényt, a kecsességet és a legtisztább erőt testesíti meg. Azt is tartják róla, aki ebből a szarvból készült pohárból iszik, nem lesz beteg, és szarvának pora minden méreg hatását közömbösíti.
A legkiválóbb évjáratok kimagasló tétele ez a bor. Korábban találkozhattunk 2009-es és 2012-es évjárattal, az Unicornis rajongók nagy örömére pedig jó hír, hogy a 2016-os már a hordóban érlelve várja végleges formáját. A bor alapját adó szőlőt a Fekete-hegy déli lankáiról szüretelték, ahol a 22 éves szőlőtőkék sorakoznak a család tulajdonában lévő mindösszesen 1 hektárnyi területen. A Fekete-hegy dűlő a nevét onnan kapta, hogy bizonyos napszakokban a Szársomlyó árnyékot vet rá.

-
Ez is érdekelheti: Gallai Eszter: A szigligeti Kabócás dűlőn lakik az olaszrizlingek hercegnője
Jekl Unikornis 2015
Ez az 5. éves, 100% Merlot szőlőből készült bor alig egy éve van forgalomban és 2019-ben a „Winelovers 100” legjobb borai között is ékeskedett. Pohárba töltve szép rubin színű. Illatában az érett piros bogyós gyümölcsök dominanciáját érezhetjük, ám a levegő határása, poharunk többszöri megforgatása után az érett szilva illatjegyei is előbukkannak. Megkóstolva, ízében meggyet és kevéske csipkebogyót érezhetünk, amit szépen egészít ki a hordóból származó vaníliás karakter. A korty lecsengése szép és könnyed, tanninjai nem hivalkodóak, kellemes élvezetet adva ezzel a fogyasztónak. Kiegyensúlyozott ízharmónia jellemzi, ugyanakkor még mindig fiatal és lendületes.
Korára tekintettel az Unicornis jelentős potenciált hordoz és még évekig tartó fejlődést ígér.
Minden borkedvelőnek szívből ajánlom! Kóstolásra fel!